male psychologia

Grupa terapeutyczna "Spotkanie"

Nareszcie jest! Grupa terapeutyczna w Katowickim Instytucie Psychoterapii!

 

Grupa spotkanie front

 

Zapraszamy do udziału w grupie terapeutycznej prowadzonej w nurcie integracyjnym, z wyraźnym akcentem na relacje i interakcje mające miejsce w grupie. Grupa jest grupą otwartą (możliwość dołączenia w trakcie jej trwania), liczącą maksymalnie 10 osób.

Prowadzą dwie terapeutki z wieloletnim doświadczeniem pracy w grupach; zarówno ambulatoryjnych jak i prowadzonych w warunkach szpitalnych (szczegóły- patrz poniżej).

 

Dla kogo?

Zapraszamy osoby dorosłe (niezależne ekonomicznie) przy czym wiek nie ma specjalnego znaczenia! - zarówno młode jak i w dojrzałym wieku. 

Dla osób, które cierpią z powodu różnych objawów: zaburzenia nastroju (epizody depresji), zaburzenia nerwicowe w tym zaburzenia lękowe, zaburzenia związane ze stresem lub występujące pod postacią somatyczną, zaburzenia odżywiania czy też zaburzenia osobowości, których stopień nasilenia pozwala na aktywne uczestniczenie w grupie.

Zapraszamy również osoby, które zmagają się z trudnościami w tworzeniu relacji z innymi, trudnościami w utrzymaniu bliskich relacji, społecznym wycofaniem czy nieśmiałością.

Zapraszamy również osoby, które zakończyły terapię indywidualną, chcące utrwalić zmiany w nowym, przyjaznym otoczeniu, rozwijając przy tym swoje kompetencje społeczne.

 

Częstotliwość, czas trwania spotkań, długość trwania terapii

Spotykamy się raz w tygodniu, w poniedziałki w godzinach od 17:00-20:00 na trzech 50 minutowych sesjach terapeutycznych z 10 minutowymi przerwami.

Grupa jest otwarta, oznacza to, że każdy sam ustala czas uczestnictwa, w zależności od celów terapii i głębokości zmian potrzebnych do ich osiągnięcia.

 

Jak to działa?

Grupa powinna przypominać prawdziwy świat społeczny. Dzięki różnorodności płci, wieku, zawodu jak i zgłaszanych problemów, uczestnicy mają okazję spojrzeć na własne problemy z różnych punktów widzenia, moga przyglądać się swoim relacjom z osoami o odmiennych pogladach czy wyrażać własne zdanie i emocje.

Nowe sposoby zachowania wyuczone w grupie, mogą być przenoszone na bieżąco na osobiste relacje w życiu rodzinnym, towarzyskim czy zawodowym.

Różnorodność problemów nie stanowi przeszkody we wspólnej, grupowej pracy nad nimi. Cierpienie, z którym się zmagamy, jest wypadkową wielu skomplikowanych relacji z innymi. Często budowanie nowego spojrzenia na siebie, świat i innych wymaga odmiennych-korektywnych doświadczeń, które może dać grupa.

Zmiana terapeutyczna dokonuje się zarówno poprzez przyglądanie się sobie w bezpiecznej atmosferze, w gronie osób darzących się wzajemnym szacunkiem i zaufaniem, jak również poprzez działanie „czynników terapeutycznych” unikalnych dla terapii grupowej. Czynnikami takimi są:

  • obserwowanie poprawy objawowej u innych uczestników grupy oraz ich rosnących kompetencji społecznych,
  • poczucie bycia zrozumianym we własnych problemach/ objawach i płynące z tego poczucie ulgi,
  • udzielanie sobie nawzajem konstruktywnych informacji zwrotnych. Niesienie pomocy koledze, koleżance z grupy, owocuje otrzymywaniem od nich wsparcia i pomocy w pracy nad własną problematyką czy życiowym kryzysem,
  • udział w grupie terapeutycznej daje niepowtarzalną okazje do tego, aby w bezpiecznej atmosferze dowiedzieć się o tym, co w jej zachowaniu zachęca osoby do kontaktu z nią a co zniechęca czy wywołuje inne zachowania czy postawy,
  • zmiana następuje również w trakcie pracy terapeutycznej nad problemem innego członka grupy o podobnym do nas problemie,
  • ponieważ niejednokrotnie wczesne konflikty rodzinne zostają w grupie uwydatnione, możliwe jest ich korektywne przepracowanie czyli wypróbowywanie nowych sposobów zachowań w znanych sobie dobrze kontekstach,
  • ponieważ grupa swoją strukturą przypomina rodzinę, obecne w niej zawsze będą elementy, które nieuchronnie pojawiają się w naszym życiu: narodziny, rozpoczynanie czegoś nowego, dołączanie się nowych członków grupy, żegnanie osób kończących terapię, tematy związane z wolnością i odpowiedzialnością.

 

Koszt?

Opłata miesięczna wynosi 550zł.

 

Kwalifikacja

Osoba zainteresowana udziałem w grupie proszona jest o kontakt telefoniczny z sekretariatem celem ustalenia konsultacji wstępnej prowadzonej przez jedną z osób prowadzących. W czasie tego spotkania zostaną omówione cele i potrzeby kandydata, tak aby wspólnie rozpoznać, czy terapia grupowa jest najbardziej odpowiednia formą pomocy w tym momencie.

 

Prowadzące:

 

maja

Maja de Abgaro Zachariasiewicz

Jestem psychologiem, psychoterapeutą z Certyfikatem Psychoterapeuty Sekcji Naukowej Psychoterapii oraz Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (nr 718). Przez 12 lat pracowałam w Szpitalu „Centrum Psychiatrii” w Katowicach na Oddziale Zaburzeń Afektywnych i Nerwicowych, gdzie współprowadziłam interakcyjną grupę w nurcie psychodynamicznym z elementami psychodramy oraz terapii ericksonowskiej jak również grupę wstępną diagnostyczno-obserwacyjną. Od 2005 roku jestem aktywnie związana z Katowickim Instytutem Psychoterapii, gdzie regularnie biorę udział w szkoleniach oraz superwizji. Od 2009 prowadzę własną prywatną praktykę. Od 2017 roku prowadzę szkolenia z zakresu psychoterapii dla profesjonalistów w ramach Akredytowanych Kursów Psychoterapii we współpracy z Katowickim oraz Wrocławskim Instytutem Psychoterapii.

 

Justyna

Justyna Serafin-Wójkowska

Jestem psychologiem, mediatorem rodzinnym i psychoterapeutą w drodze do certyfikatu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz International Center for Excellence in Emotionally Focused Therapy. Od 2002 roku jestem aktywnie związana z Katowickim Instytutem Psychoterapii, gdzie regularnie biorę udział w szkoleniach i superwizji. W swojej pracy integruję myślenie systemowe i skoncentrowane na emocjach. W Instytucie poza terapią prowadzę grupy terapeutyczno-rozwojowe dla kobiet.