Podsumowanie roku 2020

Rok 2020 był rokiem trudnym dla wszystkich. Musieliśmy wprowadzić wiele zmian w funkcjonowaniu Instytutu, formie prowadzenia szkoleń i terapii. Wiele terapeutów przeszło na formę pracy on-line przy pomocy różnych platform komunikacyjnych, natomiast wszystkie szkolenia zaczęliśmy prowadzić przez Zoom'a. Pomimo tych trudności wystartowaliśmy z VII Edycją Akredytowanego Kursu Psychoterapii.

Standardowo kurs rozpoczął się tygodniowym zgrupowaniem Self-Experience. Zgrupowanie odbyło się w ośrodku Leśna Radość w Jastrzębiu. To wyjątkowe miejsce stworzone dla wszystkich, którym marzy się wypoczynek w otoczeniu lasu, urokliwych zakątków przyrody, z dala od wielkomiejskiej wrzawy.

103 20190531 124257

103 20190531 142438

 

Niestety szybko wszyscy zaczęli odczuwać ciężar sytuacji i nasi terapeuci wyszli z inicjatywą codziennego udostępniania różnych materiałów pod nazwą "Od nas dla Was", których celem było podniesienie ogólnego morale.

Największą popularnością cieszyły się materiały proponowane przez Wioletę Baraniak, więc zachęcamy do przypomnienia sobie na czym polegało Trochę Tańca.

 

"Dziś mamy dla Was ciąg dalszy propozycji tańca!
W standardowych warunkach funkcjonowania, umyka nam czasami jeden szczegół - to że nasze ciało jest ważne. W dotychczasowych harmonogramach i rytmach dnia wielu z nas być może nie wystarczało czasu, by troszcząc się o siebie i swoich bliskich z należytą troską, ale i swoistą prostotą zatroszczyć się o swoje ciało. Aby z jednej strony zadbać o jego formę, a z drugiej, aby to dbanie nie było kolejnym lifestylowym obowiązkiem, tylko wiązało się z poczuciem przyjemności i możliwością utrzymywania pozytywnego balansu psychofizycznego.

Z tą ideą miałam okazję zetknąć się dzięki kontaktowi z dr Anną Baran, lekarzem psychiatrą, poznaną w trakcie jednej z konferencji z obszaru zdrowia psychicznego. Dr Anna Baran pracuje w Poradni Psychiatrii Szpitala Blekinge w Karlshamm w Szwecji. Jest także kierownikiem międzynarodowego grantu E-LLIPSE zajmującego się prewencją samobójstw wśród studentów uczelni wyższych, a realizowanego na terenie pięciu europejskich krajów, w tym także Polski. Aktualnie projekt ten także włącza się w poszukiwanie skutecznych sposobów radzenia sobie z zagrożeniem spowodowanych pandemią koronawirusa.

Dziękuję jej za bogaty wybór materiałów, z których prezentujemy tutaj jedynie kilka, jak również za gotowość, aby popularyzować ten pomysł teraz, w sytuacji pandemii, kiedy aktywność fizyczna wielu osób została ograniczona.

Filmy z przykładowymi tańcami znajdziecie:

tutaj

tutaj

i tutaj

Gorąco zachęcam do aktywnego korzystania, co tydzień będziemy udostępniać podobne propozycje,

Wioleta Baraniak"

 

Jednocześnie wypuściliśmy podobną nitkę materiałów, przeznaczoną dla rodziców pod nazwą "Rodzice rodzicom", w których nasi terapeuci dzielili się swoimi pomysłami na wspólne spędzanie czasu ze swoimi dziećmi.
Największą popularnością cieszył się artykuł o wspólnym gotowaniu z dziećmi w czasie pandemii, w którym nasza terapeutka Agnieszka Topór podzieliła się sukcesami w wypiekach ze swoimi synami.

Dla zainteresowanych przypominamy:

"Zapraszamy do śledzenia naszego gotowania z dziećmi. Przepisy i inspiracje zostały zaczerpnięte z najnowszej książki Joanny Anger i Anny Piszczek „Gotuj z Alą i Antkiem”. Autorki od lat prowadzą znanego bloga dotyczącego rozszerzania diety u niemowląt oraz zdrowego żywienia dzieci i ich rodzin. W ramach współpracy nasi terapeuci gotują wraz ze swoimi dziećmi, korzystając z przepisów zawartych w książce. Obrazkowy sposób ujęcia przepisów zdecydowanie ułatwia nawet maluchom pierwsze kroki stawiane w kuchni a starszakom umożliwia prawie własnoręczne przygotowanie dania. Polecamy rownież wcześniejsze książki autorek pełne ciekawych i smacznych przepisów, które po prostu się udają. Życzymy owocnego czasu z dziećmi w kuchni- owocami niech będą frajda, bliskość, poczucie sprawczości i duża doza świetnej zabawy.

Jako pierwsza podzieliła się z nami swoimi przygodami z pieczeniem ciasteczek z dziećmi Agnieszka Topór - nasza terapeutka. Wspólna zabawa daje bliskość, uczy samodzielności, odpowiedzialności i daje satysfakcję dziecku, że POTRAFI! Zdobywanie kolejnych umiejętności jest fundamentem do budowania poczucia własnej wartości i kompetencji."

IMG 20200523 111728

IMG 20200523 115305

IMG 20200523 115916

IMG 20200523 122231

PHOTO 2020 05 29 11 00 16 2

 

Następnie zakończyliśmy kolejną edycję Studium Psychoterapii Par 2019 - 2020. Celem warsztatu było opanowanie przez uczestników szkolenia podstawowych narzędzi i umiejętności do samodzielnego prowadzenia psychoterapii par. 

 

Terapia par

 • Warsztat obejmował następujące zajęcia: 

  „Miłość nie jedno ma imię" - wprowadzenie w tematykę terapii par
  (prowadząca Maria Marquardt) 21-22.06.2019

  "Razem czy osobno?" - psychoterapeutyczna praca z parą w sytuacji zdrady
  (prowadzący: Roman Ciesielski) 13-14.09.2019

  „Tak trudno być nam ze sobą” - praca z parą w sytuacji separacji i rozwodu
  (prowadzący: Ewa Dobiała) 8-9.11.2019

  "Wojna domowa"- psychoterapeutyczna praca z parą w sytuacji przemocy
  (prowadzący: Maria Marquardt) 31.01-01.02.2020

  „W labiryncie namiętności" - psychoterapia zaburzeń seksualnych
  (prowadzący: Grzegorz Iniewicz) 28-29.02.2020

  "Stara miłość nie rdzewieje" - rekonstrukcja związku w sytuacji kryzysu
  (prowadzący: Maria Marquardt) 3-4.04.2020


 • No a dwa miesiące później rozpoczęliśmy kolejną edycję Studium Psychoterapii Par.

 

Pod koniec roku przyjęliśmy nowego członka zespołu - Roberta Sawionka.

big baner Robert

Pan Robert ukończył studia magisterskie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dopełnieniem studiów były studia podyplomowe: Uniwersytet Warszawski, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, studia podyplomowe w zakresie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, Certyfikat Specjalisty Psychoterapii Uzależnień. Nabyte uprawnienia: Specjalista Psychoterapii Uzależnień Nr. certyfikatu SP/945/2014, Uniwersytet Jagielloński COLLEGIUM MEDICUM Wydział Lekarski, Katedra Psychoterapii; podyplomowy kurs 'Podstawy Psychoterpii', Uniwersytet Jagielloński COLLEGIUM MEDICUM Wydział Lekarski, Katedra Psychoterapii; podyplomowe studia: Szczególowe problemy psychoterapii. Również: Specjalistyczne szkolenie w zakresie uzależnień behawioralnych dla przedstawicieli podmiotów leczniczych rekomendowanych przez KBPN do prowadzenia staży klinicznych, dwuetapowe szkolenie w zakresie zastosowania terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu osób uzależnionych rekomendowane przez KBPN, staż w zakresie streetworkingu w Londynie w ramach projektu "Streetworking"- nowa jakość pracy z osobami bezdomnymi; Psychoterapeuta PTP w trakcie certyfikacji, psychoterapeuta uzależnień. Stale podnosi swoje kompetencje uczestnicząc w konferencjach, szkoleniach, warsztatach. Jest członkiem Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W pracy terapeutycznej kieruję się zapisami zawartymi w Kodeksie Etycznym Psychoterapeutów. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji. Prowadzi psychoterapię indywidualną, grupową, osób dorosłych, zajmuję się również warsztatami edukacyjnymi i rozwojowymi z zakresu relacji interpersonalnych. W swojej pracy bazuję głównie na podejściu psychodynamicznym, behawioralno - poznawczym. Korzysta również z elementów psychoterapii uzależnień. 

 

Niestety nie mogliśmy celebrować Świąt Bożego Narodzenia jako zespół, ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku już będzie możliwość. :)