Termometr lękowy III

person holding thermometer 3873175

Część II znajdziecie tutaj.

Zapraszam do naszego przewodnika. Popatrz na niego jak na sowicie zastawiony stół. Rozejrzyj się, spróbuj i wybierz swój sposób na …. współpracę ze swoim strachem.Każda emocja pojawia się, aby do czegoś Cię zaprosić.

POTRZEBA KONTROLI
Każdy człowiek potrzebuje mieć poczucie wpływu na swoje życie i otaczającą go rzeczywistość. W sytuacji niepewności wzrasta potrzeba kontroli , która pozwala nam się czuć bezpieczniej. Często brak kontroli i lęk z tym związany przejawia się w ZŁOŚCI i agresji.

ODDZIEL rzeczy, na które masz wpływ, od tych które są od Ciebie NIEZALEŻNE.

Spisz wszystkie sprawy, które wywołują Twoje napięcie: zarażenie wirusem, możliwość chodzenia do restauracji, opanowanie kryzysu gospodarczego, termin wyborów, niechodzenie dzieci do szkoły, ilość czasu spędzonego przez dzieci przed komputerem, ilość wydanych pieniędzy na jedzenie, możliwość zaplanowania wakacji ……..

ODDZIEL rzeczy, na które masz wpływ, od tych które są od Ciebie NIEZALEŻNE.

Jeśli nadal zauważasz u siebie napływ uporczywych myśli, które wywołują Twoje napięcie (rozpoznawane jako lęk lub złość) wejdź w WEWNĘTRZNY DIALOG.

ZATRZYMAJ się i zacznij ze SOBĄ ROZMAWIAĆ, tak jakbyś rozmawiał ze swoim przyjaciele, którego chcesz uspokoić i pomóc mu rozróżnić na co ma wpływ, a co nie jest w jego zasięgu.

PAMIĘTAJ
Jeśli objawy niepokoju lub napady złości/agresji są silne, trwają przez dłuższy czas, wpływają na większość sfer Twojego życia należy skonsultować się z terapeuta i/lub lekarzem i rozważyć wsparcie psychologiczne i/lub farmakologiczne.